Bylo - Nebylo 

Přesné období vzniku kapely Mers halí mlha. Kdy přesně začala, nejde s jistotou říct, protože to asi bylo nějak tak, že se jednou sešli dva kluci ze stejné základky a řekli si, že se naučí hrát na elektrickou kytaru. Spíš jeden, že se naučí hrát na elektrickou kytaru, to byl Raš, a ten je v kapele furt. Deni mu asi ustoupil. Báje praví, že Raš řekl: „ Deni, když já hraju na elektriku, ty se nauč na basu, abychom mohli založit kapelu.“ Tak se Deni naučil hrát na basovou kytaru. A pravděpodobně ve chvíli, kdy si řekli, že by mohli založit kapelu, objevují se první stopy Mersu. Vychází to na rok 2009.

 

Za nějakou dobu se ke klukům přidal společný kamarád Michal, který uměl hrát na housle a začal kapelu vést. Kluci se učili hrát na nástroje a Michal s nimi měl trpělivost. Ještě přišel bicmen, nikdo neví, kdy přesně to bylo, na bicí taky moc neuměl, ale zato přivedl zpěvačku Eli, se kterou společně začali skládat. Takže kapela byla vcelku kompletní, orientovala  se v té době spíše na folk-rock, už díky houslím. 

 
Jak už to tak bývá, pořád se vymýšlelo jméno, jedna z variant byla dokonce Broken Chair (naštěstí skončila v propadlišti dějin). Až přišel do kapely nový bubeník Martin po dlouhém přemýšlení dostala kapela jméno MERS, Což nemá nic společného se známou nebezpečnou nákazou, nýbrž je to zkratka jmen původních členů.  M(ichal)/resp. Martin ,E(liška), R(aš), S(egal). Segal byla někdejší přezdívka Deniho, bůh ví proč. 
 
 
Tak kapela dál pokračovala v této sestavě, docela dlouho. Vznikly písničky, jako je Motýl z papíru, Semafor, Potetovaná – jsou to naše nejstarší písničky. Po nějaké době, přišly rozpory a asi i trochu ponorka a banda si dala pauzu.
 
 
Po delší přestávce se znovu obnovila, tentokrát už bez houslí a s novým bubeníkem Berťou. Později přibyla i druhý kytara v podání Toma.  Od původního stylu se skupina malinko odklonila spíše do alternative-rocku? Zkrátka hrajeme, co nás baví. V této sestavě kapela nahrála soudtrack k filmu Intimity a věnovala se spíše tvorbě než koncertování.  
 
Aktuální verze kapely MERS (l.p. 2015) funguje ve složení:  Raš (elektrická kytara), Deni (basa) , Eliška (zpěv), Pavel (elektrická kytara) a Igi (bicí).